Visual Empik, Poduszka Home & You 49,99 zł, Wazon Zara Home 129 zł

Bohemian chic: artystycznie i w zgodzie z naturą

Fala popularności klimatycznych boho wnętrz publikowanych na Pintereście, Tik Toku i Instagramie to znak, że świat designu pokochał twórczą nonszalancję idącą w parze z poszanowaniem natury. Bohemian chic to propozycja dla indywidualistów, którzy świetnie czują się w otoczeniu naturalnych materiałów, roślin i elementów stylu vintage.

Fotel Homla 229 zł, Visual Homla, Wazony Zara Home od 49,90 zł

BOHO, SZTUKA, LUKSUS 

To, co dzisiaj nazywamy stylem bohemian chic to nic innego, jak połączenie dwóch nurtów w designie – estetyki boho, która szczególną popularnością cieszyła się w latach 70. oraz paryskiego, szykownego, ponadczasowego minimalizmu. Zderzenie tych dwóch światów zadowala więc gusta i zwolenników swobodnego, artystycznego luzu i wielbicieli klasycznej elegancji. Bazą każdego pomieszczenia w tej estetyce są jasne, naturalne kolory dopełnione wzorami – kwiatowymi i paisley, z naturalnymi nadrukami i geometrycznymi formami. Styl definiują też typowo jesienne barwy: oliwkowa zieleń, koniak, musztardowa żółć i rdzawe pomarańcze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Garnek żeliwny Le Creuset 1399 zł

Koc Zara Home 369 zł

ARTYSTYCZNE VINTAGE

Choć styl wygląda lekko i nonszalancko, by wyczarować wnętrze wpisujące się w nurt bohemian chic z pewnością niezbędne okaże się wyczucie, artystyczny sznyt i… wiedza. Początkowo francuskie określenie bohémien dotyczyło grupy ludzi (Cyganów), którzy, jak sądzono, przybyli do Francji z Czech. Później termin „cyganeria” zyskała przydomek „artystyczna” i zaczęto określać tak twórców – malarzy, pisarzy, aktorów i muzyków przeprowadzających się często z miasta do miasta. To oni, twórczy, niekonwencjonalni, beztroscy nadawali unikatowy charakter mieszkaniom, w których krótkoterminowo przebywali. Coraz częściej warstwowe tekstury, elementy vintage, pamiątki z podróży inspirowały zafascynowanych różnorodnością projektantów. To właśnie unikatowe kombinacje są kluczem do uzyskania takiej przestrzeni. Przykłady? Minimalistyczna sofa o nowoczesnym charakterze z zawieszonymi nad nią tkanymi makramami i kolorowymi poduszkami w różnorodne motywy. Dobrym pomysłem będzie również np. jedna ściana zdobiona tapetą w geometryczny wzór w kontraście do panującej w pomieszczeniu kolorystyce bieli i beżu.

Dywan Homla 399 zł

Osłonka na doniczkę Homla 29,99 zł

FRANCUSKIE WPŁYWY

Klasyczny styl boho jest barwny i czerpie garściami z elementów stylu lat 60. i 70. Jednak, jak to w designie bywa, na przestrzeni lat estetyka i upodobania ewoluowały, a style zaczęły się przenikać. Rozwijające się: Tumblr, Pinterest i Instragram przyczyniły się do szerszego dostępu do inspirujących zdjęć, z których dzisiaj może skorzystać każdy. Co jakiś czas publikowane są raporty, dające klarowny obraz na to, że na tych portalach niebywałą popularnością cieszą wnętrza określane mianem bohemian chic, czerpiące z vintage, ale skonfrontowane z dużą dozą efektownego paryskiego stylu. Wysokie sufity, dekory na ścianach i jasne pomieszczenia dopełnione naturalnymi materiałami, barwnymi dywanami i naturalnymi zielonymi roślinami rozkochały wielbicieli piękna.

Lampa Home & You 399,99 zł

Talerz Homla 29,99 zł

STYLOWE MUST HAVE

Jak uzyskać wnętrze w najpopularniejszym instagramowym trendzie #bohemianchic? Pamiętaj, że to styl, który nie lubi nudy, zwraca uwagę na detale, czerpie inspiracje z odległych zakątków i z czułością patrzy na naszą planetę. Sprawdzą się więc tutaj naturalne drewno, surowy kamień, bawełniane, wełniane i lniane tkaniny, ceramika… Dopełnione kolorowymi dywanami i poduszkami, plecionymi akcesoriami z rafii, wikliny lub bambusa, kolorowymi dodatkami i oryginalną sztuką, np. abstrakcyjnym obrazem wyczarują magiczne, przytulne wnętrze, z którego nie będzie chciało się wyjść!

Świeca zapachowa Home & You 52,99 zł

Ramka na zdjęcie Home & You 45 zł