Komplet sztućców Zara Home 89,90 zł, Zegar Home & You 59 zł, Visual Zara Home

Drewno od wieków to jeden z najchętniej wybieranych surowców wykorzystywanych we wnętrzach, a w tym sezonie jego popularność wśród stylistów i architektów jest jeszcze bardziej widoczna. Rosnące znaczenie drewnianych mebli i dodatków może być związane z tęsknotą za naturą, za tym co trwałe i jakościowe. 

Przeglądając blogi z wystrojem wnętrz, zdjęcia na Pintereście oraz katalogi najbardziej znanych marek specjalizujących się w wystroju wnętrz, uwagę zwraca ilość drewnianych elementów użytych w najmodniejszych projektach. Wszystko wskazuje na to, że po fascynacji syntetycznymi tworzywami i fali popularności materiałów sztucznych jesteśmy świadkami powrotu do tego, co naturalne. Drewno, a także towarzyszące mu szkło i kamień zastępują plastik oraz często mniej ekologiczne rozwiązania syntetyczne. Znaczącą rolę w tym zjawisku odgrywa rosnąca w siłę skandynawska estetyka, moda na vintage oraz coraz większa świadomość ekologiczna.

Młynek do pieprzu Home & You 49,99 zł, Ozdobne dynie Home & You 79,99 zł, Visual Home & You

SKANDYNAWSKI MINIMALIZM

Moda na ascetyczne, jasne wnętrza z wykorzystaniem naturalnych materiałów nie przemija. Co więcej, znajduje coraz więcej wyznawców – w Europie i na świecie. Przestronne pomieszczenia wypełnione meblami i dodatkami pochodzenia naturalnego królują wśród instagramowych gwiazd, na stronach Pinteresta i w domach zwolenników idei „mniej znaczy więcej”. Drewno w tego typu wnętrzach ma za zadanie ocieplić utrzymane w odcieniach bieli i szarości pokoje, pełni także rolę dekoracyjną. Najczęściej wybierany odcień to szlachetnie wyglądający i budujący harmonię  jasny dąb. Może być surowy, często bejcowany lub olejowany. Nieco cieplejszą alternatywą dębu będzie drewno sosnowe charakteryzujące się wyraźnie zarysowaną fakturą z licznymi słojami i sękami. Skandynawskie wyposażenie wnętrz jest charakterystyczne także ze względu na prostotę – nie znajdziemy tu zbędnych ozdób, skomplikowanych form, a które ustępują miejsca geometrycznym bryłom. Mieszkańcy południa meble i dodatki, ale także drewniane elementy domu, jak sufity czy podłogę często malują na biało – przyczyną jest oczywiście funkcjonalność. Biel znaczenie lepiej odbija światło, które w tym regionie Europy jest na wagę złota.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Komoda Homla 2699 zł

Stolik Zara Home 429 zł

ESTETYKA VINTAGE

Alternatywą surowego, oszczędnego w formie drewna może być estetyka vintage, która aktualnie cieszy się coraz większą popularnością. Spoglądanie w kierunku przeszłości to kolejny silny trend, zauważalny chociażby na social mediach. W nowoczesnych wnętrzach nie brak drewnianych mebli, które pamiętają młodość naszych dziadków. Coraz częściej bowiem szukamy tego co sprawdzone, co znamy i co cechuje się solidnym wykonaniem. Drewniane meble utrzymane w klimacie vintage  często są olejowane, lakierowane na wysoki połysk, lub pozostają matowe, a do ich wykonania używa się drewno dębowe w różnorodnych odcieniach – od koniakowego,przez miodowy aż po klasyczny, naturalny. Stoły, szafy i komody nie muszą być idealne, mogą nosić ślady użytkowania, nawet, jeśli są zupełnie nowe.

Lampka Home & You 199,99 zł

Krzesło Empik 949 zł

DREWNO? WSZĘDZIE!

Ten surowiec sprawdzi się dosłownie w każdej przestrzeni naszego domu. Pięknie będą wyglądały komody i stoły umieszczone w sercu naszego mieszkania – w salonie. Drewniane łóżko i stojąca przy nim szafka nocna nadadzą przytulny charakter sypialni. Solidny regał i biurko pasować będą do gabinetu lub pokoju przeznaczonego na pracę. Nie należy pomijać dodatków, które urozmaicą wnętrze, ocieplą go i dodadzą szlachetności pomieszczniom.

Świeca zapachowa Home & You 52,99 zł

Podstawka pod garnek Le Creuset 219 zł

Szafeczka Home & You 449 zł

Deska kuchenna Homla 79,99 zł