Teczka Zara 259 zł, Golf Guess 510 zł, Visual Bytom

Amerykański styl nieco różni się od tego europejskiego. Czym wyróżnia się styl mieszkańców miasta, które nigdy nie śpi? Jest nieco bardziej uniwersalny, ma sprawdzić się zarówno w trakcie porannej kawy przy śniadaniu w modnym miejscu, jak i na wieczornym drinku w prestiżowej dzielnicy. Na co zwracają uwagę mieszkańcy Manhattanu, Brooklynu czy Soho?

Rękawiczki Zara 119 zł, Płaszcz Hugo Boss 1490 zł, Visual Bytom

AMERYKAŃSKI SEN

Czerń? Na każdą okazję! Ta teza jest znana mieszkańcom Nowego Jorku, a przez wielu kolor uważany za bazę codziennego stylu. Ponadczasowy, ma dużą dozę elegancji i sprawdza się niezależnie od okazji. Czerń to jednak nie wszystko, bo szczególne znaczenie mają kroje – klasyczny płaszcz z zaokrąglonymi ramionami nałożony na teksturową dzianinę i koszulę z guzikami połączony ze spodniami z technicznej tkaniny to charakterystyczny wizerunek nowojorczyka. Wszystko to z dużą dozą wyrafinowania i szyku. Należy pamiętać, że choć amerykańskie miasto uważane jest za kolebkę artystów, w dużej mierze stanowi centrum biznesowe. Wystarczy spojrzeć chociażby na Wall Street. Centrum korporacyjne ma więc niemały wpływ na wizerunek mieszkańców tego miasta. Każdy biznesmen, ale i freelancer, ma w swojej garderobie świetnie skrojony garnitur, który zamiast z koszulą, łączy z dżersejową bluzką albo przylegającym do ciała golfem. Dwuczęściowy biznesowy strój nie jest tak zachowawczy, jak mogłoby się wydawać. Obok standardowej czerni, nowojorczycy sięgają także po garnitury w odcieniach granatu, brązu, a nawet po te w beżu.

Koszula Medicine 129,90 zł, Trencz Reserved 299,90 zł, Spodnie Zara 119 zł, Buty Reserved 159,99 zł, Pasek Medicine 39,90 zł, Torba Guess 1835 zł

Szalik H&M 39,99 zł

Marynarka Bytom 799,90 zł

ERA HIPSTERA

Obok biznesmenów największą grupą, która zamieszkuje Nowy Jork, są artyści z całego świata. To oni realnie wpływają na dynamikę stylu i jego ciągłą ewolucję. Można jednak wyróżnić kilka składników stylu artystów, które określa się potocznie mianem hipsterskiej mody. To określenie kojarzyć się może z niechlujnością i przypadkowością. Nic bardziej mylnego. Nowojorscy hipsterzy z Brooklynu są najbardziej schludni i najbardziej luksusowi na świecie. Wybierają sprawdzone kroje, których nie powstydziłby się najbardziej konserwatywny wyznawca normcore, ale jak nigdzie indziej zwracają szczególną uwagę na jakość, wykończenia oraz – zapewne z pobudek snobistycznych – na metkę. Wyróżnikiem są także stylizacje warstwowe – to one bywają pretekstem do zaprezentowania znajomości najważniejszych trendów sezonu. Bluzy noszone do dżinsów i martensów, marynarki zestawione z golfami, płaszczami, chinosami i sztybletami, czy bluzy z kapturem zestawiane z szerokimi spodniami i sneakersami to codzienny widok na ulicach Soho.

Spodnie Bytom 499,90 zł

Golf Bytom 279,90 zł

NA DODATEK

Nowojorczycy kochają wyraziste akcesoria bardziej niż poranną kawę z sieciówki. I nie obawiają się w tym przesady. Jak dodatki nosi jak nowojorczyk? W casualowych stylizacjach, zwłaszcza tych pozbawionych koloru, mężczyźni zakładają biżuterię, np. łańcuszki, a także wiele metalowych pierścieni i wyrazisty zegarek zestawiony z biżuterią. Ci bardziej eleganccy fashioniści stawiają na wysokiej jakości kapelusze, oprawki okularów z acetatu i wzorzyste poszetki.

Buty Armani/Van Graaf 699,95 zł

Koszula Polo Ralph Lauren/Van Graaf 599,95 zł

Spodnie Lee 319 zł

Buty Hugo Boss 845 zł